рејтинг: 7.1/10
Оценка на корисникот: 9/10
(9 гласови)

Содржина

Гравитација или фантастична младост чиновника Бориса Хорвата је југословенски црно-бели играни филм снимљен 1968. године у режији Бранка Иванде. Насловни протагониста, кога тумачи Раде Шербеџија, је младиќ који се након одслуженог војног рока у ЈНА враќа у родни град и суочава с дилемом да ли да настави образовање на факултету или преузме сигуран посао службеника у локалној банци који му је средио тамо запослени отац. Радња приказује како се та дилема преплиќе с дилемом у љубавном животу, односу љубавним везама са уметницом и колегиницом с посла.

Слики

ГравитацијаГравитацијаГравитација

Прегледи


Нема Прегледи
Препораки
 • Тоа вечерно сонце (2009)

  image
  Тенесиски фармер се враќа во својата фарма и мора да се соочи со семејното предавство, повторната појава на еден стар непријател и загубата на својата фарма.
 • Kur zbardhi një ditë (1971)

  image
 • Објавување на војна (2011)

  image
  Овој филм е инспириран од вистински настан, кој го доживеал директорот лично. Тоа е приказна која наликува на Ромео и Јулија, каде ликовите од својот безгрижен...
 • A Girl Like Her (2015)

  image
  Jessica Burns enlists the help of her best friend, Brian, in order to document the relentless harassment she's received from her former friend, Avery Keller, one...
Топ листи

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: Полиса на приватност.