poster

Вратената девојка

L'Arminuta (2021)

Драма | Италија
Режисер: Giuseppe Bonito
Cinemax | 13.6.24 | 16:35

рејтинг: 6.9/10
Оценка на корисникот: 8/10
(3 гласови)

Содржина

Во летото 1975 година, во централна Италија, 13-годишно девојче, со куфер во едната рака и торба со чевли во другата, тропа на вратата на една фарма. Така започнува приказната за една тинејџерка која изгубила сè преку ноќ: удобен дом, нејзините најблиски пријатели, безусловната љубов на нејзините родители - поточно луѓето за кои верувала дека се нејзини родители. За „Вратената девојка“ како што ја нарекуваат нејзините врсници, започнува нов и многу поинаков живот. Нејзиниот нов дом е помал и потемен од оној на нејзините побогати посвоители, има браќа насекаде и малку храна на масата за споделување. Соочена со нов живот во ново секојдневно опкружување, таа мора да се бори и со чувствата на напуштеност што ги носи нејзиното повторно обединување со семејството кое никогаш не го познавала.

Прегледи


Нема Прегледи
Препораки
 • Стуцк (2015)

  image
  A light and humorous exploration of one couple's marital problems.
 • Величенствените Амберсони (2002)

  image
  Разгаленото детиште, Џорџ Амберсон, е ужаснат кога неговата мајка, вдовица од неодамна, ја обновува врската со богатиот Јуџин Морган, кого го оставила неколку...
 • Црвено класје (1970)

  image
  Бивши партизан, а после рата омладински активиста, одлази у једно село у Штајерској да од сељака откупи летину и убеди их да уѓу у задругу. После привидних успеха...
 • Сушно доба (2006)

  image
  Чад, 2006. године, мало после завршетка крвавог четворогодишњег граѓанског рата. Влада је управо прогласила амнестију за све ратне злочинце, а то се нимало не...
Топ листи

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: Полиса на приватност.