poster

Венецијанскиот трговец

The Merchant of Venice (2004)

драма, романса | САД, Италија, Луксембург, Обединетото Кралство
Режисер: Michael Radford
FilmBox Stars RS | Утре | 17:10

рејтинг: 7.0/10
Оценка на корисникот: 8.29/10
(17 гласови)

СОДРЖИНА

Венеција, 1596. Меланхоличниот Антонио е пријател на младиот Басанио. Кога Басанио бара 3000 дукати, Антонио се согласува пред да дознае дека со парите ќе ја бара раката на Портија. Бидејќи неговиот капитал е заклучен во трговски бродови на море, Антонио мора да отиде кај Шајлок, еврејски лихвар што го мрази. Шајлок ја сокрива својата лутина во добрина и на Антонио му нуди заем без камата, но ако парите не му се вратат, Антонио ќе му должи половина килограм месо. Ќерката на Евреинот побегнува со христијанин и тоа само ја разгорува омразата на Шајлок. Додека Басанио и се додворува на Портија, се губат бродовите на Антонио и Шајлок си го бара месото. Додека судењето се подготвува, Портија си дава за задача да го спаси пријателот на Басанио.

Слики

Венецијанскиот трговецВенецијанскиот трговецВенецијанскиот трговецВенецијанскиот трговецВенецијанскиот трговецВенецијанскиот трговецВенецијанскиот трговецВенецијанскиот трговецВенецијанскиот трговецВенецијанскиот трговецВенецијанскиот трговецВенецијанскиот трговецВенецијанскиот трговец

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Атлантида (2019)

  четврток
  image
  Во овој дистописки поглед на Украина во блиската иднина, бивш војник кој страда од ПТСС се спријателува со млада волонтерка која сакајќи да врати мирна енергија...
 • Ромео и Јулија (2013)

  четврток
  image
  Ромео и Јулија се тајно венчају упркос нетрпељивости њихових породица. Убрзо ќе низ догаѓаја заувек променити животе обе породице.
 • Живописен пат (2013)

  четврток
  image
  Оставени на еден изолиран пустински пат, двајца долгогодишни пријатели почнуваат да си ги напаѓаат меѓусебните животни одлуки. Нивната кавга наскоро се претвора...
 • Када је Хитлер украо ружичастог зеца (2019)

  четврток
  image
  Ана је јеврејска девојчица у Немачкој. Кад су нацисти дошли на власт тридесетих година, њен отац је изненада нестао и породица мора да напусти земљу, без иједне...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.