poster

Непозната жена

La sconosciuta (2006)

драма, мистерија, трилер | Италија, Франција
Режисер: Giuseppe Tornatore
FilmBox Stars RS | 26.10.22 | 00:10

рејтинг: 7.4/10
Оценка на корисникот: 5.7/10
(10 гласови)

СОДРЖИНА

Прогонета од своето страшно минато, една млада жена се обидува да ја пронајде својата ќерка и да живее мирен живот. Украинката Ирина со намера се уфрлува во животот на едно имотно италијанско семејство Адакер. Таа е поранешна проститутка, подготвена на сè, за да стане доверлива слугинка на младата двојка и сакана дадилка на нивната нежна ќерка. Таа ризикува сè за да ја открие вистината за семејството, а воедно и идентитетот на својата ќерка. Постепено се откриваат делови од мозаикот за да се открие вистината за семејството кое го претставува минатото на Ирена. Но, тоа не се единствените проблеми со кои се соочува таа. Во нејзиниот живот се враќа еден стар „пријател”. Овој психолошки трилер говори за ужасот на проституцијата на кој се изложени младите девојки од источните земји, кои се третирани како бело робје. Филмот е премиерно прикажан во 2006 година и освоил многубројни награди на фестивалите насекаде низ Европа, меѓу кои и награда на Филмскиот фестивал во Пула.

Слики

Непозната женаНепозната женаНепозната женаНепозната женаНепозната женаНепозната женаНепозната жена

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Другиот човек (2008)

  image
  Инженерот Питер (Лиам Нисон) е оженет со дизајнерката на чевли Лиза (Лора Лини). И двајцата се успешни и среќни на прв поглед, но наскоро сѐ се врти наопаку....
 • Потрага (2018)

  image
  Современ трилер за еден татко кој ја бара својата исчезната 16-годишна ќерка. По неуспешната истрага, Дејвид одлучува да ја бара на местото каде што уште никој не...
 • Животи других (2006)

  image
  Капетан Герд Вислер (Улрих Мије) је агент источнонемачке тајне полиције Штази. Вислер пажљиво и непристрасно истражује животе људи који, на неки начин,...
 • Црна кутија (2021)

  image
  Матје је талентовани млади аналитичар црне кутије у мисији да реши разлог смртоносног пада потпуно новог авиона. Ипак, кад власти затворе случај, Матје се не може...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.