Содржина

"Андриќ и Гоја" је тв драма - есеј Мухарема Первиќа који је као основу за дело узео Андриќеве текстове из његове "Књиге о Гоји".
У замишљени сусрет Андриќа и Гоје, Первиќ је интерполирао одломке из других Андриќевих текстова. Сусрет је прожет размишљањима о уметности, односу уметника према животу и горкој мудрости коју бављење уметношќу доноси...

Прегледи


Нема Прегледи
Препораки
 • Talea (2013)

  image
  It's summer holidays, and the planned Italian holiday with Jasmin's foster family is just around the corner. Everyone is looking forward to the trip - except...
 • Закон за децата (2017)

  image
  Сток имал само 26 години кога влегол во светот на ѕвездата Џејмс Дин, актерот со слободарски дух кој ја промени културата на носење костум во култура на носење...
 • Le bruit des trousseaux (2021)

  image
  Alexis Pasquier, a young French teacher, begins his first day of classes at the Nancy prison. There he meets Léa, a young woman with whom he falls madly in love....
 • ПОД ОБРАЧОТ (2005)

  image
  Приказна за растењето која почнува кога кошаркарските соништа на тинејџерот Џош Сандлер од пченкарните полиња на Индијана, се преселуваат во суровиот, урбан...
Топ листи

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: Полиса на приватност.