рејтинг: 7.5/10
Оценка на корисникот: 7.57/10
(7 гласови)

СОДРЖИНА

Заснован на вистинска приказна, „Кралот Ричард“ го следи патувањето на Ричард Вилијамс, непоколеблив татко кој е клучен во одгледувањето на две од најталентираните спортистки на сите времиња и кој ќе го промени тенисот засекогаш.
Заснован на вистинска приказна која ќе го инспирира светот, „Кралот Ричард“ го следи патешествието на Ричард Вилијамс, непоколеблив татко кој е клучен во одгледувањето на две од најталентираните спортистки на сите времиња и кој ќе го промени тенисот засекогаш. Двапати номинираниот за „Оскар“, Вил Смит, го игра Ричард под режисерската палка на Рејналдо Маркус Грин („Монструми и луѓе“). Воден од јасната визија за нивната иднина и користејќи неконвенционални методи, Ричард има план кој ќе ги одведе Венус и Серена Вилијамс од улиците на Комптон, Калифорнија, до глобалната сцена како легендарни икони. Длабоко трогателниот филм ја покажува моќта на семејството, истрајноста и непоколебливата верба како средства да се достигне невозможното и да се влијае на светот.

Слики

Кралот РичардКралот РичардКралот РичардКралот РичардКралот Ричард

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Чекан (2010)

  image
  Чекан е спортска драма која ја опишува борбата и успехот на Мет Хамил и неговата решеност да стане шампион. Пораснат меѓу луѓе кои немаат проблем со слухот, Мет...
 • Борг и Мекенро (2017)

  image
  Бјорн Борг, најдобриот тенисер на светот, е на пат кон петта титула на Вимблдон во 1980-тата. Тој само треба да го победи немилосрдниот и зајадлив Џон Мекенро. Со...
 • Разбеснетиот бик (1980)

  image
  Џејк Ламота бил контроверзен боксерски шампион во 1940-те, чие реноме за одлучност и успешност во рингот било затемнето од проблематичниот домашен живот полн со...
 • Али (2001)

  image
  Суперѕвездата Вил Смит ја има изведбата на кариерата како боксерската легенда Мухамед Али во визуелно неверојатната епска драма на режисерот Мајкл Ман номиниран...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.