рејтинг: 5.4/10
Оценка на корисникот: 3.3/10
(4 гласови)

Содржина

26 режисери - 26 начини да се умре. По моделот на детските буквари, 26 култни автори од помладата генерација добија по една буква од азбуката, а на нивната имагинација беше оставено да изберат збор што почнува на таа буква од азбуката и од него да направат приказна за смртта. Меѓу авторите кои дадоа свој придонес во филмот се Ксавиер Жонс („Граници“), Срѓан Спасојевиќ („Српски филм“), Ти Вест („Куќата на ѓаволот“) и Бен Витли („Список за отстрел“).

Слики

Абецеда на смртта: Крај на лекцијатаАбецеда на смртта: Крај на лекцијатаАбецеда на смртта: Крај на лекцијатаАбецеда на смртта: Крај на лекцијата

Прегледи


Нема Прегледи
Препораки
 • Мала продавница страве (1960)

  image
  Грејвис Мушник, власник је мале цвеќаре у којој ради заједно са своја два запослена: симпатичном, али једноставном Одри и неспретним Сејмором. Цвеќара је мала и...
 • Канта крви (1959)

  image
  Пародија на филмове страве. Wалтер је конобар у једном њујоршком локалу у којему се окупљају тобожњи умјетници и снобови. Искомплексирани и понижавани Wалтер би...
 • Мумсy, Наннy, Соннy & Гирлy (1970)

  image
  Секси тинејџерка - незрела Гирлy и њен камером опседнути брат Соннy доводе у куќу наивне мушкарце Мамици и Дадиљи, где их присиљавају да учествују у сложеној игри...
 • Како се решити бивше? (2014)

  image
  Када Маx дозна да је његова нова дјевојка Евелyн јако манипулативна и опасна, он се боји прекинути ту везу. Но умијеша се судбина и Евеyлн погине у страшној...
Топ листи

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: Полиса на приватност.