Содржина

26 режисери - 26 начини да се умре. Според моделот на детските училишни книги, на 26-мина култни автори од помладата генерација им е доделена по една буква од абецедата, а на нивната имагинација е оставено да изберат збор што почнува на таа буква, од кој ќе направат приказна на темата „смрт“. Меѓу авторите кои придонесоа во „Абецеда на смртта“ се Савиер Жон („Граници“), Срѓан Спасојевиќ („Српски филм“), Ти Вест („Куќата на ѓаволот“) и Бен Витли („Список за убивање“).

Слики

Абецеда на смртта 1

Прегледи


Нема Прегледи

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: Полиса на приватност.