Содржина

Бели лавови је српски филм из 2011. године. Режију потписује Лазар Ристовски, а сценарио Гордан Михиќ. Радници који шест година не примају плату легли су на прилазни пут испред своје фабрике. Диле (Лазар Ристовски) је незапослени фабрички радник и воѓа синдиката. Његов син Груја (Гордан Кичиќ), десет година незапослени редитељ, игра стриптиз и снима свадбе и сахране како би преживео и уштедео довољно новца да сними свој први играни филм. Бела, незапослена оперска певачица и Грујина девојка, покушава да заради певајуќи оперске арије по куќама. Филм говори о пропалим фабрикама и радницима које више нема ко да поведе у неки бољи и праведнији живот. Осим Лазара Ристовског и Гордана Кичиќа, у овом филму глуми и Мира Бањац, Никола Симиќ, Христина Поповиќ, Зорица Јовановиќ, Вук Костиќ и други.

Слики

Бели лавови

Прегледи


Нема Прегледи
Препораки
 • The Captain (1972)

  image
  Albania early 70'. A WW2 hero, retreated now at an old age at his little village struggles to adjust to the terms of the culture revolution, coming in the shape...
 • Клучен додаток (2013)

  image
  Изгледа дека Александра има сé. Таа е шефица на успешно женско списание, има луксузен апартман во еден елитен кварт во Париз, сопруг на кој ѝ завидуваат сите...
 • Ве прогласувам за Чак и Лери (2007)

  image
  Двајца хетеросексуалци, пожарникари од Бруклин, се преправаат дека се геј двојка за да добијат партнерски придобивки.
 • Приказната за Лука (2012)

  image
  Лука е млад човек со аутизам, за кого се грижат баба му и дедо му. Тој е фрлен во свет кој не очекува ништо од него. Но, Лука е во потрага по работа и по...
Топ листи

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: Полиса на приватност.