СОДРЖИНА

Бели лавови је српски филм из 2011. године. Режију потписује Лазар Ристовски, а сценарио Гордан Михиќ. Радници који шест година не примају плату легли су на прилазни пут испред своје фабрике. Диле (Лазар Ристовски) је незапослени фабрички радник и воѓа синдиката. Његов син Груја (Гордан Кичиќ), десет година незапослени редитељ, игра стриптиз и снима свадбе и сахране како би преживео и уштедео довољно новца да сними свој први играни филм. Бела, незапослена оперска певачица и Грујина девојка, покушава да заради певајуќи оперске арије по куќама. Филм говори о пропалим фабрикама и радницима које више нема ко да поведе у неки бољи и праведнији живот. Осим Лазара Ристовског и Гордана Кичиќа, у овом филму глуми и Мира Бањац, Никола Симиќ, Христина Поповиќ, Зорица Јовановиќ, Вук Костиќ и други.

Слики

Бели лавови

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Welcome Mr. President (2013)

  image
  A Mr. No One is mistakenly elected President of the Italian Republic.
 • Женски приказни (2019)

  image
  Кога Лејла, на свадбата на сестра ѝ Аманда дознава дека Аманда е бремена, таа веднаш ја открива тајната. Додека гостите се весели, Аманда е загрижена за својата...
 • Хипохондрик (2014)

  image
  Ромен е 39-годишен самец кој работи како фотограф за медицинска интернет енциклопедија. Работата воопшто не му помага во борбата против хипохондријата од која...
 • Pallati 176 (1986)

  image
  A comedy by well-known Albanian theater. A comedy known and loved by all, under the interpretation of the most famous actors of the Albanian National Theatre. A...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.