poster

Добриот, лошиот и грдиот

The Good, the Bad and the Ugly (1966)

вестерни | Италија, Шпанија, Западна Германија
Режисер: Sergio Leone
Cinemania | 29.1.23 | 14:20

Оценка на корисникот: 9.4/10
(478 гласови)

СОДРЖИНА

Добриот е Блонди, скитник со силно лично чувство за чест. Лошиот е Ејнџл Ајз (Ангелски Очи), садистички атентатор кој секогаш погодува. Грдиот е Туко, мексикански бандит кој секогаш се грижи само за себеси.
Најамбициозниот, графички и стилски највлијателниот вестерн филм во историјата, „Добриот, лошиот и грдиот“ претставува акционен филм снимен со мешавина од мит и реалност. Клинт Иствуд се враќа како „Безимениот“, овој пат во друштво на двајца пиштолџии (Ели Валах и Ли Ван Клиф) во потрагата по 200.000 долари. Тие нема да дозволат никој, па дури ни завојуваните страни од граѓанската војна, да им застане на патот. Од сончеви панорами до храбри, блиски кадри, особената камера ги прикажува убавината и суровоста на голиот пејзаж и цврстите ликови кои решително чекорат низ него. Филмот создава еден енергичен, а сепак чуден стил на акција, кој до тој период не бил виден, а не ни бил постигнат со нешто слично до овој момент. „Добриот, лошиот и грдиот“ го растресува калапот за вестерн филмови во вистински стил на Клинт Иствуд.

Слики

Добриот, лошиот и грдиотДобриот, лошиот и грдиотДобриот, лошиот и грдиотДобриот, лошиот и грдиотДобриот, лошиот и грдиотДобриот, лошиот и грдиотДобриот, лошиот и грдиотДобриот, лошиот и грдиотДобриот, лошиот и грдиотДобриот, лошиот и грдиотДобриот, лошиот и грдиотДобриот, лошиот и грдиотДобриот, лошиот и грдиотДобриот, лошиот и грдиотДобриот, лошиот и грдиот

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Пут око света (1964)

  image
  На своме путу око света, Јованча Мициќ, трговац из Јагодине, доживљава многе авантуре и узима учесќе у догаѓајима у земљама у којима борави. У Пешти се фиктивно...
 • Седумте величествени (1960)

  image
  Еден бандит тероризира мексиканско фармерско село секоја година. Тројца од фармерите се пратени во САД за да бараат луѓе што ќе ги заштитат. Тие најмуваат група...
 • Принцеза из племена Мохавк (1956)

  image
  Траје побуна Ирокеза дуж Мохавка. Трапери покушавају да смире ситуацију и, захваљујуќи само познавању староседелаца и њихових обичаја, спречиќе се општи рат. У...
 • Поносни побуњеник (1958)

  image
  Џон Чендлер је војни ветеран из Граѓанског рата. Живи у малом граду са сином који је услед шока доживљеног за време рата остао нем и од тада ни реч није...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.