рејтинг: 6.0/10
Оценка на корисникот: 10/10
(2 гласови)

Содржина

„Солт-ен-Пепа“ го прикажува патувањето на учениците од јавниот колеџ Квинсборо, Черил „Солт“ Џејмс и Сандра „Пепа“ Дентон додека тие влегуваат во светот на рапот и хип-хопот, откако снимаат песна за училишен проект. Солт-ен-Пепа имаше огромно влијание како една од првите целосно женски рап групи, менувајќи го изгледот на хип-хопот и не се плашеше да зборува за секс и да ги сподели своите размислувања за мажите. Филмот ја следи групата додека тие го имаат првиот женски рап настап кој станува платинест и доживува револуционерен успех со повеќе награди, вклучително и наградата „Греми“ - отворајќи го патот за сите други женски рап изведувачи. Филмот содржи изведби на најголемите хитови на Солт-ен-Пепа, меѓу кои: „Ајде да зборуваме за сексот“, „Каков човек“, „Шуп“ и „Турни го“.

Прегледи


Нема Прегледи
Препораки
 • Танго Аргентино (1992)

  image
  Слом једнопартијског политичког система изазвао је потрес на социјалном плану Југославије. У околностима раслојавања породице, живи дечак чији родитељи не умеју...
 • Клуб 27 (2008)

  image
  Елиот е единствениот преостанат член на рок бендот Фин, по самоубиството на неговиот колега од бендот и најдобар пријател Том, само неколку недели по 27-иот...
 • Звукот на метал (2019)

  image
  Рубен (Риз Ахмед) и Лу (Оливија Кук) живеат заедно, и се двајца номади кои патуваат од настап на настап на бескрајна американска турнеја. Нивната музика е гласна,...
 • Суприм НТМ (2021)

  image
  Франција, рани деведесетти. Како што ескалира насилството меѓу полицијата и младите во сиромашните населби, хип-хоп културата се шири како најдобро средство за...
Топ листи

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: Полиса на приватност.