рејтинг: 7.6/10
Оценка на корисникот: 10/10
(10 гласови)

Содржина

This is the true story of the National Hero of Albanians, George Kastrioti Scanderbeg, from his birth to his death. 1405-1468. Based mainly upon the monk writer Marin Barleti, the movie starts off with how the boy Scanderbeg was taken hostage by the ottoman turks and trained from them until he became one of the most outstanding warriors of the Ottoman Empire, then later returned home to his country to organized the oppressed Albanians into a fierce and heroic resistance for over 30 years. After converting from Islam to Christianity (the religion of ancestors) he managed to keep the greatest empire on earth at the time from invading Albania. His story is an inspiration to generations of Albanians, wherever they lived.

Слики

The Great Warrior

Прегледи


Нема Прегледи
Препораки
 • Патриот (2000)

  image
  После ратовања у Француској, једино што жели Бенџамин Мартин је миран живот на фарми. Ипак када се његов син пријави у војску да би бранио њихову нову насеобину...
 • Падот на црниот јастреб (2001)

  image
  Испраќаат американски војници во Сомалија. Треба да се задржат околу еден час, но тој се претвора во долга и ужасна ноќ на заточеништво во непријателскиот град...
 • Пекол во Авганистан (2019)

  image
  „Пекол во Авганистан“ ја раскажува приказната за мала единица американски војници кои се стационирани длабоко во североисточен Авганистан. Тие се принудени да ја...
 • Бен-Хур (2016)

  image
  Јуда Бен-Хур, принц кој неговиот посвоен брат, официр во Римската војска, лажно го обвинил за предавство, се враќа во татковината после години прогонство на море...
Топ листи

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: Полиса на приватност.