poster

PRIMA DAMMI UN BACIO

PRIMA DAMMI UN BACIO (2003)


Ku ta shikojmë
Shfaqja nuk është në dispozicion
Vlerësimi i përdoruesit: 7.2/10
(267 Voto)

PËRMBLEDHJE

Reality sometimes look more like a fair tale. Adele and Marcello were marked by fate at birth: they were born on the 16th of April 1927, at the same moment, delivered by their mothers just a few inches from each other. From that moment on their lives were destined to meet each other. The narrator is Loris, their friend just a few years older, a participant and witness of their early romance. Still children they used to pretend to be a bride and bridegroom. Inside a small abandoned chapel they swore eternal love and exchangeed two rubber rings made from a bicycle inner tube. They lose sight of each other not long afterwards, separated by the events of the Second World War, but their dream, fed with hope and memories, will continue. Adele's and Marcello's lives run parallel for long years, overlapping at times by a destiny that lets them brush close to each other for a few seconds, for a few yards, or for a word or two...

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • Riki dhe Baraba (1992)

  image
  Renato Pozzetto, Christian De Sica. Riki një njeri i pasur që ka humbur gjithçka, ka vendosur t'i japë fund jetës. Por për fat ai shpëtohet nga Baraba, njeri pa...
 • Diktatori (2012)

  image
  Sacha Baron Cohen. Diktatori më famëkeq i ditëve tona, shkon në Nju Jork. Pas një sërë ngjarjesh do të humbasë pushtetin edhe mjekrën, pa të cilën nuk e njeh...
 • Vëllezër me pahir (2008)

  image
  Will Ferrell, John C. Reilly. Dy burra rreth të 40-ave, që s'kanë arritur asgjë në jetë, detyrohen të ndajnë të njëjtën dhomë, kur prindërit e tyre vendosin të...
 • A Dinner for Them to Meet (2007)

  image
  A comedy set amid the glittering Christmas decorations of modern-day Rome. Actor Sandro Lanza is experiencing the most painful moment of his existence. After a...
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.