poster

Tales from the Neverending Story

Tales from the Neverending Story (2001)

Dramë, Familjar, Aventure, Fantazi | Gjermani, Kanada

Ku ta shikojmë
Shfaqja nuk është në dispozicion
Vlerësimi: 5.0/10
Vlerësimi i përdoruesit: 9/10
(31 Voto)

PËRMBLEDHJE

Twelve-year-old Bastian Balthazar Bux had lost the wonderful imagination he had as a child somewhere between growing older, watching TV, going to school and playing with his Gameboy. But when his mother dies suddenly, Bastian's limitless imagination is reborn. Bastian comes across a magical book, "The Neverending Story", in a curious little bookstore. Inspired by the book, Bastian creates an enchanted world called Fantasia, inhabited by dragons, dark knights and assorted heroes and villains. The adventure of a lifetime begins when Bastian projects his Fantasian alter ego, Atreyu, into a battle against the sinister force of The Nothing. This terrible force threatens to destroy Fantasia and its ruler, the Childlike Empress. Only Atreyu, a 14-year-old Woodland boy and unlikely hero, can save her and find a cure for The Nothing. Bastian's experiences in the real world; such as his mourning...

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • Stromboli, terra di dio (1950)

  e hënë
  image
  A Lithuanian war refugee marries an Italian fisherman to escape from an internment camp. However, the new life she begins on his island home brings her no...
 • NOTRE-DAME DE PARIS (1956)

  e hënë
  image
  Paris, 1482. Today is the festival of the fools, taking place like each year in the square outside Cathedral Notre Dame. Among jugglers and other entertainers,...
 • Sikur rruga të kishte zë (2018)

  e hënë
  image
  Tish dhe Foni tregojnë historinë e tyre të jetuar në Amerikën e viteve 70 - të. Tish është një vajzë e re 19 vjeçare afroamerikane, e cila pret fëmijën e parë me...
 • Tingulli i heshtjes (2019)

  Sot
  image
  Një "akordues shtëpie" i suksesshëm në Nju Jork, i cili harmonizon ambientin zanor të shtëpive për të rregulluar humorin e banorëve, takon një kliente me një...
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.