poster

Der Eisenhans

Der Eisenhans (2011)

Fantazi, Romancë, Familjar | Gjermani, Austri

Ku ta shikojmë
Shfaqja nuk është në dispozicion
Vlerësimi: 5.6/10

PëRMBLEDHJE

A king's harsh laws against trespass into the 'cursed forest' cause even his only son an heir, prince Johannes 'Hans', to be banished from court. The knave dwells I the forest, where he's taken under the wing of its magical protector, Eisenhans 'German 'iron Hans'). Having rendered strange services, he's sent off with a promise of help when he needs it and a prophecy all may end well if he once catches a golden ball, not unlike his favorite toy as a boy-prince. Grown up in poverty, self-reliant Hans reaches another king's castle and gets employed there, first as kitchen hand, after his 'gross' refusal to take off his cap (which hides his magically gold-covered hair) as gardener's assistant. As such he interests the headstrong princess, gets into trouble again, but returns as savior after the black knight, who already plagues his own royal family, threatens this realm with his armed band.

Fotot

Der EisenhansDer EisenhansDer EisenhansDer EisenhansDer Eisenhans

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • Perlat e Hënës (2008)

  image
  Pas vdekjes se te atit, 13 vjeçarja Maria do te shperngulet tek xhaxhai i saj, ne Moneker. Vajza do te kuptoje se eshte princesha e fundit e Henes dhe do t'i...
 • Mistletoe Over Manhattan (2011)

  image
  After sensing her husband is losing his Christmas spirit, Mrs. Claus travels to a place where she knows the spirit of Christmas still exists: New York City.
 • Heroi i kafshëve (2011)

  image
  Kevin James, Rosario Dawson. Kafshët e një kopshti zoologjik, vendosin të zbulojnë se mund të flasin me njerëzit, në mënyrë që të ndihmojnë kujdestarin e tyre për...
 • Teen Witch (1989)

  image
  Louise is not very popular at her high school. Then she learns that she's descended from the witches of Salem and has inherited their powers. At first she uses...
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.