PëRMBLEDHJE

Jacqueline Bisset in a wet T-shirt, Donna Summer's title disco hit and Jaws author Peter Benchley co-scripting from his own novel were enough to make this soggy saga a major box-office hit in the summer of 1977. With 40 per cent of his action taking place underwater in creepy depths, director Peter Yates doesn't have to do much to keep tension on an even keel, and the mean moray eel sequence is a real shocker when it arrives. But slick photography aside, the silly script about rival divers searching for shipwrecked drugs and two-dimensional characterisations from Nick Nolte, Robert Shaw and Louis Gossett succeed in sinking plausibility every time anything resembling reality threatens to surface.

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • 47 metra nën det: Të pambrojtura (2019)

  image
  Katër vajza adoleshente që zhyten në një qytet të lashtë të përmbytur, mësojnë shpejt se kanë hyrë në territorin e specieve më vdekjeprurëse të peshkaqenëve,...
 • Jetimorja (2007)

  image
  Një grua shpërngulet me të shoqin dhe djalin e saj të birësuar, në shtëpinë e fëmijërisë, një jetimore për fëmijët me aftësi të kufizuara, sot e braktisur. Pas...
 • Deep Red (1975)

  image
  A psychic who can read minds picks up the thoughts of a murderer in the audience and soon becomes a victim. An English pianist gets involved in solving the...
 • Jehona te trazuara (1999)

  image
  Tom Uizki është një punëtor i zakonshëm që jeton në Çikagoo me gruan dhe djalin e tij. Një natë në një festë që organizonte fqinji i tij, motra e gruas së tij, e...
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.