Серијата прикажува жена која е присилена да живее како конкубина во едно фундаменталистичко теократско диктаторство во блиската иднина, во тоталитарната држава Гилед, поранешните САД, каде што женските права во основа не постојат.
Адаптирана според класичниот роман на Маргарет Етвуд, „Приказната на робинката“ е приказна за животот во дистопичната држава Гилед, која е тоталитарно општество во поранешните САД. Соочувајќи се со еколошки катастрофи и со намален наталитет, во Гилед владее изопачен фундаментализам со милитаристички став за „враќање кон традиционалните вредности“. Како една од малкуте преостанати плодни жени, Офред (Елизабед Мос) е робинка во куќата на Командантот, припаѓајќи на кастата жени кои се присилени да бидат сексуални робинки за последниот очајнички обид повторно да се насели светот. Во ова ужасно општество, Офред мора да се снаоѓа во средината во која живеат командантите, нивните сурови сопруги и другите домашни помошнички, каде што секој може да е шпион на државата. Таа го прави сето тоа само за да преживее и да ја најде ќерка си која ѝ била одземена. Еп. 1 Офред е една од неколкуте плодни жени познати како „помошнички“ во репресивната Република Гилеад. Таа се бори да преживее како репродуктивен сурогат за еден моќен командант и неговата злобна жена.

Беше на каналите:

Superstar 2  HBO2  HBO3  HTV3  HBO  SLO2  SLO1  

ПРЕПОРАКИ
 • Биро (2015)

  image
  Унутар директората за спољну безбедност налази се одељење знано као "Легенде". Њихова је дужност да прате своје агенте на тајним мисијама на којима сакупљају...
 • Devils (2020)

  image
  A worldwide financial conspiracy is discovered by a group of traders of a large investment bank.
 • Господин Мерцедес (2017)

  image
  Прича прати психопатског убицу Брејдија Хартсфилда (Харрy Треадаwаy) званог "г. Мерцедес" који стално узнемирава пензионисаног полицајца Била Хоџа (Брендан...
 • Досије икс (1993)

  image
  Главни ликови серије су двоје агената ФБИ - Фокс Молдер и Дејна Скали. Њих двоје су задужени за истраживање такозваних досијеа X, нерешених случајева који...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.