„Потпретседателка“ се одвива во Вашингтон со Џулија Луис-Драјфус во улогата на поранешната сенаторка Селина Мејер која станува потпретседателка, откривајќи дека работата не е каква што очекувала, туку каква што ја предупредувале дека е.
Поранешната сенаторка, Селина Мејер (Џулија Луис-Драјфус) го прифаќа повикот да биде потпретседателка на САД. Работата не е таква кава што си ја замислувала, туку е онаква каква што ја предупредувале дека е. „Потпретседателка“ ги прикажува Мејер и нејзиниот кадар додека се обидуваат да ја постигнат својата цел и да остават траен белег без да се сопнат од секојдневните политички игри кои се одлика на Вашингтон. Потесниот круг на Мејер ги вклучува: нејзиниот шеф на кабинет, Ејми (Ана Кламски), долгогодишниот портпарол Мајк Меклинток (Мет Волш), десната рака и асистентот Гери (Тони Хејл) и секретарката Су (Сафи Бредшо). Тие сите се борат со Ден Еган (Рејд Скот) кој е амбициозен натрапник и со надмениот службеник за врски во Белата куќа, Џона (Тим Симонс). Комедијата е во режија на Армандо Јанучи, а сценаријата и снимањето ѝ се во импровизиран стил. „Потпретседателка“ е автентична серија, без да биде специфично биографска околу тоа како изгледа да се биде на чело на најмалку ефективната позиција во најмоќната администрација на светот.

Беше на каналите:

HBO3  Stinet  HBO2  HBO  

Препораки
 • Вруќ ветар (1980)

  image
  Главни јунак, Шурда, момак је из јужних крајева Србије који долази у Београд не само ´трбухом за крухом´, веќ и тражеќи ону врсту посла која би му највише...
 • Државни посао (2012)

  image
  Окосница емисије су сатирични разговори измеѓу тројице актера, коментари који подсеќају на "Станд Уп" форму. У питању су кратки, духовити коментари и опаске на...
 • Телевизиски работи (2006)

  image
  Лиз Лемон е главна сценаристка на едно вечерно хумористично шоу. Таа уживала во својата работа до моментот кога нејзиниот нов шеф, дрскиот Џек Донахи, не наметнал...
 • Неки бољи људи (2020)

  image
  „Неки бољи људи” породична је серија чије главне јунаке представљају чланови породице Урошевиќ и Граовац. Три генерације под једним кровом, у комшијским становима...
Топ листи

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: Полиса на приватност.