Vlerësimi: 8.0/10
Vlerësimi i përdoruesit: 8/10
(29 Voto)

PëRMBLEDHJE

Based upon a real-life story that happened in the early seventies in which the Chase Manhattan Bank in Gravesend, Brooklyn, was held siege by a gay bank robber determined to steal enough money for his male lover to undergo a sex change operation. On a hot summer afternoon, the First Savings Bank of Brooklyn is held up by Sonny and Sal, two down-and-out characters. Although the bank manager and female tellers agree not to interfere with the robbery, Sonny finds that there's actually nothing much to steal, as most of the cash has been picked up for the day. Sonny then gets an unexpected phone call from Police Captain Moretti, who tells him the place is surrounded by the city's entire police force. Having few options under the circumstances, Sonny nervously bargains with Moretti, demanding safe escort to the airport and a plane out of the country in return for the bank employees' safety.

Fotot

Dog Day AfternoonDog Day AfternoonDog Day AfternoonDog Day AfternoonDog Day AfternoonDog Day Afternoon

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • Të flesh me një Vrasës (2019)

  image
  Me regji të Joe Berlinger. Zac Efron, Lily Collins. Ted Bundy, i pashëm, mendjemprehtë dhe karizmatik, por ai ishte një nga vrasësit serialë më të rrezikshëm. Kjo...
 • Doni Brasko (1997)

  image
  Bazuar ne nje histori te vertete. Nje agjent i FBI se infiltrohet ne nje bande mafioze. Ngjarjet rrjedhin dhe agjensia humb nje agjent ne boten e fuqishme te mafias.
 • Klani (2015)

  image
  Historia e vertete e familjes Puccio nga Buenos Airesi, te cilet mbanin peng ne shtepine e tyre burra e gra te pasur ne kembim te shperbleses. Gjate viteve '80...
 • Kapiteni Filips (2013)

  image
  Me Tom Hanks. Bazuar në historinë e vërtetë të rrëmbimit të anijes amerikane, Maersk Alabama ne vitin 2009, nga piratët somalezë. Filmi fokusohet tek kapiteni i...
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.