Овој филм ја раскажува приказната за една постара жена, Елена Греко, која откако нејзината најдобра пријателка Лила исчезнува без трага, почнува да ја пишува приказната за нивното 60-годишно пријателство.
Кога најважната пријателка во нејзиниот живот исчезнува без трага, Елена Греко, која сега е постара жена што живее во куќа полна со книги, го вклучува својот компјутер и почнува да ја пишува приказната за нивното пријателство. Таа ја запознава Рафаела Серуло, која отсекогаш ја викала Лила, уште од првата година на основното училиште во 1950 година. Нивната приказна се одвива во опасниот и фасцинантен Неапол и покрива повеќе од 60 години од нивните животи, додека се обидува да ја опише мистеријата на Лила, брилијантната најдобра пријателка на Елена, но и нејзина најголема непријателка. Серијалот од осум епизоди се заснова на меѓународниот роман на Елена Феранте, кој стана бестселер.

Беше на каналите:

HTV3  FTV  RAI 3  HBO3  RTS2  RTS1  SLO2  SLO1  HBO2  Jolly HD  HBO  Stinet  3 Plus  RTS3  RAI 1  Cinemax 2  RAI 2  

Препораки
 • Добра времена, лоша времена (1992)

  image
  The programme concerns the lives of a fictional neighborhood in Germany's capital city Berlin. Over the years the soap opera tends to have an overhaul of young...
 • Бољи живот (1987)

  image
  У 'Бољем животу', који је и данас илузија свих становника Земљине кугле, обитељ правника Драгише Попадиќа, придошлице у главни град, бори се с уобичајеним...
 • Најлепше године (1988)

  image
  Сад као веќ одрастао човјек, Кевин Арнолд се присјеќа своје младости и одрастања у касним 1960-има и 1970-има. Ова комична драма приказује његову свакодневну...
 • Гордост и предрасуда (1995)

  image
  Скромни родитељи Беннет имају пет одраслих, неудатих кќери. Кад у њихово место доѓе имуќни нежења Бинглеy, то одмах буди машту госпоѓе Беннет јер држи да би се он...
Топ листи

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: Полиса на приватност.