Овој филм ја раскажува приказната за една постара жена, Елена Греко, која откако нејзината најдобра пријателка Лила исчезнува без трага, почнува да ја пишува приказната за нивното 60-годишно пријателство.
Кога најважната пријателка во нејзиниот живот исчезнува без трага, Елена Греко, која сега е постара жена што живее во куќа полна со книги, го вклучува својот компјутер и почнува да ја пишува приказната за нивното пријателство. Таа ја запознава Рафаела Серуло, која отсекогаш ја викала Лила, уште од првата година на основното училиште во 1950 година. Нивната приказна се одвива во опасниот и фасцинантен Неапол и покрива повеќе од 60 години од нивните животи, додека се обидува да ја опише мистеријата на Лила, брилијантната најдобра пријателка на Елена, но и нејзина најголема непријателка. Серијалот од осум епизоди се заснова на меѓународниот роман на Елена Феранте, кој стана бестселер.

Се прикажува на каналите:

HBO3  HBO  HBO2  

Беше на каналите:

Stinet  RTS2  RTS1  RTS3  RAI 1  SLO2  SLO1  Cinemax 2  RAI 2  

Следна епизода:

денес
18:00
Мојата генијална другарка 3, Еп. 2
вторник
21:00
Премиера Мојата генијална другарка 3, Еп. 3
вторник
22:00
Премиера Мојата генијална другарка 3, Еп. 3
среда
03:45
Премиера Мојата генијална другарка 3, Еп. 3
петок
00:05
Премиера Мојата генијална другарка 3, Еп. 3
10.7.22
18:10
Премиера Мојата генијална другарка 3, Еп. 3
12.7.22
21:00
Премиера Мојата генијална другарка 3, Еп. 4
12.7.22
22:00
Премиера Мојата генијална другарка 3, Еп. 4
13.7.22
03:20
Премиера Мојата генијална другарка 3, Еп. 4
15.7.22
00:20
Премиера Мојата генијална другарка 3, Еп. 4
ПРЕПОРАКИ
 • Роѓена звезда (2004)

  сабота
  image
  Упознајте Џуд Харисон, 15-годишњу талентовану певачицу, која је управо победила на такмичењу кантаутора и освојила награду својих снова - потписивање уговора с...
 • Невјера (2020)

  сабота
  image
  "Невјера" говори о освети преварене жене, а у главној женској улози појављује се позната турска глумица Цансу Дере, коју су гледатељи имали прилике гледати у хит...
 • Фолк (2012)

  сабота
  image
  Викендом у 14:30 - Како се постаје фолк звезда у Србији? У домаќој серији пратимо успон младе музичке наде, од сеоске девојчице до прелепе певачице, звезде...
 • Тајните на младите благороднички (2010)

  сабота
  image
  Радња је смештена у доба Ане Карењине, у 1877. годину када је руска империја била у рату са Турском. У центру збивања налазе се ученице плаве крви, надалеко...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.