рејтинг: 7.5/10
Оценка на корисникот: 8.2/10
(41 глас)

Содржина

Приказна за една необична млада девојка која е посвоена од едно семејство во Германија за време на Втората светска војна. Со помош на новите родители и на еден таен гостин, таа учи да чита и создава волшебен свет кој ги инспирира.
Филмот „Крадачката на книги“ е заснован на омилениот меѓународен бестселер во кој се раскажува за Лизел, необична и храбра млада девојка, која е испратена во Германија да живее кај едно семејство кое ја посвојува за време на Втората светска војна. Таа учи да чита со помош на своето ново семејство и на Макс, еврејски бегалец, кого го наоѓаат како се крие под скалите. За Лизел и за Макс моќта на зборовите и фантазијата им станува единственото прибежиште од бурните настани кои се случуваат околу нив. „Крадачката на книги“ е позитивна приказна за преживувањето и за отпорноста на човечкиот дух.

Слики

Крадачката на книгиКрадачката на книгиКрадачката на книгиКрадачката на книгиКрадачката на книгиКрадачката на книгиКрадачката на книгиКрадачката на книгиКрадачката на книги

Прегледи


Нема Прегледи
Препораки
 • I teti në bronx (1970)

  image
  On the anniversary of the death of Commissioner Ibrahim Kovaçi, six of his war friends are accompanying his statue to his native village, where a ceremony will be...
 • Çeta e vogël (1979)

  image
 • Заробљено срце (1946)

  image
  Ратна драма. У љето 1940. сатник Карел Хасек (М. Редграве), припадник чешке војске, бјежи из концентрацијског логора Дацхау и преузима идентитет британског...
 • Vendimi (1985)

  image
Топ листи

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: Полиса на приватност.