рејтинг: 6.8/10
Оценка на корисникот: 8.5/10
(2 гласови)

Содржина

Добивајќи задача да направи 12 слики за еден календар, еден фотограф патува во Ерменија со својата сопруга која му е преведувач. Посетувајќи ги 12-те локации, сопругата на фотографот се вљубува во нивниот водич и го остава својот маж.
Атом Егојан го игра главниот лик во филмот „Календар“. Тој ја игра улогата на фотографот што е пратен во Ерменија за да слика цркви за еден календар. Фотографот полека почнува да сфаќа дека неговата жена, која е преведувачка од ерменски, се вљубува во нивниот возач и неофицијален водич Ашот. Тие стануваат сѐ подалечни еден од друг и на крајот се разделуваат. Подоцна, во неговиот дом во Торонто, тој користи една агенција за придружнички за да покани повеќе жени на вечера, на крајот одбирајќи ја онаа што најмногу изгледа и звучи како неговата жена. Филмот „Календар“ претставува уште еден провокативен поглед во чудните и меѓусебно поврзани врски на секогаш таинствениот Егојан.

Прегледи


Нема Прегледи
Препораки
 • П.С. Те сакам (2007)

  image
  Млада вдовица дознава декан нејзиниот сопруг ѝ оставил 10 пораки што ќе ѝ помогнат да ја преброди болката и да започне нов живот.
 • Сексот и градот: Филмот (2008)

  image
  Веќе предолго време, Кери Бредшо (Сара Џесика Паркер) бара љубов на сите погрешни места... но, во вистинските чевли. Во овој долго очекуван филмски настан, Кери,...
 • Деликатност (2011)

  image
  Убавата Натали по смртта на својот сопруг се посветува само на работата. По извесно време се спријателува со Маркус, вработен кај неа. Но, врската се...
 • Shithouse (2020)

  image
  Among thousands of kids trying their best to make college work, Alex feels alone and depressed. Home is 1500 miles away and he's struggling to find a reason not...
Топ листи

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: Полиса на приватност.