PëRMBLEDHJE

Through a focus on the life of Dalton Trumbo (1905-1976), this film examines the effects on individuals and families of a congressional pursuit of Hollywood Communists after World War II. Trumbo was one of several writers, directors, and actors who invoked the First Amendment in refusing to answer questions under oath. They were blacklisted and imprisoned. We follow Trumbo to prison, to exile in Mexico with his family, to poverty, to the public shunning of his children, to his writing under others' names, and to an eventual but incomplete vindication. Actors read his letters; his children and friends remember and comment. Archive photos, newsreels and interviews add texture.

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • Bukuroshja dhe boksieri (2013)

  image
  Kandidat për çmimin Oskar. Kjo histori e sinqertë dashurie eksploron martesën 40 vjeçare të piktorit dhe boksierit të famshëm Ushio Shinohara dhe gruas së tij,...
 • Xhon dhe Joko: Mbi ne vetëm qielli (2018)

  image
  Historia e pathënë pas albumit 'Imagine' të Xhon Lenon. Pamje ekskluzive nga arkiva personale e Xhonit dhe Jokos. Intervista me dëshmitarët e këtij suksesi, si...
 • Avioni i presidentit (2021)

  image
  Një udhëtim në bordin e avionit më të rëndësishëm në planet: Avionit Presidencial të Amerikës. Me pak fjalë, Shtëpia e Bardhë fluturuese - një fortesë fluturuese....
 • Banksi zbukuron Nju Jorkun (2014)

  image
  Jetojmë një botë ku është e pamundur të jesh anonim... Por ai ja ka dale... Vepra e tij duket kudo, mbi gjithë Nju Jorkun. Po kush është Benksi? Artisti i...
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.