PëRMBLEDHJE

Behind the picturesque backdrop of palaces, churches and canals exists an unexplored cosmos populated by an extraordinary menagerie of creatures, ubiquitous but barely visible. They live in the middle of the city, diving under it or looking down on it from high above. Who would have guessed coral reefs in the Venetian Lagoon; who would have thought that the sandbars and islands are home to a variety of wildlife - from foxes to martens to the thousands upon thousands of migratory birds; who knows the colorful animal world of the hidden gardens of Venice?

The documentary "Wild Venice" explores the unknown Venice of animals. Using the rich fish population, she shows the connection between the open sea and lagoon waters, she encounters the rich bird population of the uninhabited lagoon islands, finds Venice's young falcons in their well-hidden shelter and looks over the walls of the city's secret gardens, full of colorful small creatures, their stocks are now recovering since the decline in the high number of cats. It is also a journey to the hidden spots of the lagoon that are usually off-limits to tourists.

Skenaristi:
KOHëZGJATJA: 42 min

Fotot

Wild VeniceWild VeniceWild VeniceWild VeniceWild Venice

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • Thellësi blu (2003)

  image
  Ajo është një botë e mbushur me rreziqe të vazhdueshme, një cikël i pafund lindjeje, vdekjeje dhe përtëritjeje. Mos nguroni të zhyteni në ujërat blu të oqeaneve...
 • Bishat fantastike - Një histori natyrore (2022)

  image
  Krijesat magjike na kanë magjepsur që kur ecëm për herë të parë në Tokë. Bishat mitike kanë tërhequr vëmendjen tonë për mijëra vjet. Por përse, në këtë epokë...
 • U redu, pobedio sam (2010)

  image
  A documentary about Dusan Prelevic Prele "urban Jekyll and Heidi". Singer. Bohemian. Wild intellectual. His life philosophy was - as little philosophize. The last...
 • Shark vs. Predator (2017)

  image
  Rare and remarkable instances of predation on sharks by a variety of species, capture by both daring photographers and unlikely bystanders, have given us new...
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.