PëRMBLEDHJE

1779. Eight-year-old Ludwig van Beethoven, called "Louis", is already known as a musical prodigy. He learns to go his own way - much to the dismay of the people around him. Some years later, he meets Mozart during times of political upheaval. The unconventional genius and French Revolution are sparking a fire in Louis' heart; he doesn't want to serve a master - only the arts. Facing times of family tragedies and unrequited love, he almost gives up. However, Louis makes it to Vienna to study under Haydn in 1792, and the rest is history. Who was this man, whose music has since touched countless hearts and minds? At the end of his life, the master is isolated by loss of loved ones and hearing. Surely though, he was way ahead of his times.

Fotot

Louis Van BeethovenLouis Van BeethovenLouis Van BeethovenLouis Van BeethovenLouis Van BeethovenLouis Van BeethovenLouis Van BeethovenLouis Van BeethovenLouis Van BeethovenLouis Van BeethovenLouis Van BeethovenLouis Van Beethoven

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • Natën e mirë dhe fat (2005)

  image
  Amerika po përballej me një mohim të të drejtave të njeriut. Komunizmi kishte ndikuar në lindjen dhe rritjen e një tmerri psikologjik në të gjithë vendin. 6...
 • 12 vjet skllav (2013)

  image
  Në Amerikën e para luftës, Solomon Northupi, një njeri i lirë me ngjyrë nga veriu i Nju Jorkut, rrëmbehet dhe shitet si skllav, jetë të cilën e bën për plot 12 vjet.
 • Doba Dunđerskih (2014)

  image
  Artistic look at the relationship between Serbian poet Laza Kostic and Lenka Dundjerski, the lovely daughter of the richest man in 19th century Vojvodina, who...
 • Askund në Afrikë (2001)

  image
  Filmi Gjerman, Fitues i çmimit Oskar, 2003. Bazuar në romanin me të njëjtin titull të Stefani Zvajg vjen histora e një familjeje Hebreje, që emigron në Kenia pas...
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.