Professor Bettany Hughes takes an incredible journey from the Nile Delta to the shores of Lake Nasser uncovering the pivotal moments and breathtaking achievements of one of the greatest civilisations the world has ever known - the ancient Egyptians - as she counts down her Top 10 Treasures of Egypt. In this first instalment, Bettany meets the Egyptologists solving a 3,000-year-old murder mystery and visits the temple walls that tell the story of Egypt's final female pharaoh - Cleopatra.

Transmetimet në kanale:

National Geographic  

Episodi vijues:

e shtunë
11:00
Thesaret Më Të Mëdha të Botës Antike 1, Ep. 4, Zbulimi i Pompeit
e shtunë
12:00
Thesaret Më Të Mëdha të Botës Antike 1, Ep. 5, Mumjet e Egjiptit
e shtunë
13:00
Thesaret Më Të Mëdha të Botës Antike 1, Ep. 6, Zbulimi i Mbretit Tut
REKOMANDIMET
 • Fashion Magazines

  image
  FashionTV gives you an exclusive look at the photoshoots of magazine editorials from all over the world.
 • Une brique dans le ventre

  image
 • Paleta

  image
  "Paleta" je emisija Radio-televizije Vojvodine. U pitanju je izbor iz sadržaja koje pripremaju redakcije Televizije na jezicima nacionalnih zajednica. Da bismo se...
 • Wheeler Dealers (2003)

  image
  Shitësi me përvojë i makinave, Majk Bruer, bashkohet me një grup të talentuar mekanikësh mepër të gjetur makina ikonë që do të restaurohen e më pas do të shiten...
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.