PëRMBLEDHJE

Actually, Pastor Jens Steffensen is a die-hard northern light. At the request of his old student friend Clemens Stölzer, however, he breaks down his tents in St. Pauli and takes over a small parish deep in the south. When Jens first arrives in picturesque Fischbach, he experiences a culture shock. He also almost runs over Sophie Strohmayr's cat, causing her anger. To make up for his mistake, he offers Sophie, who has just lost her job at the local dairy, the job of housekeeper in the rectory. Sophie has quit the church, but after a short hesitation accepts the offer. She quickly realizes that the progressive priest is bringing movement to the sleepy Bavarian village with his refreshing manner. Sophie's friend Inge also notices this, who also moves into the rectory after a falling out with her jealous husband, the dairy owner Johann Schüssler. When Schüssler, frustrated by the failed marriage, closes his troubled business and retires to a mountain hut, a disaster looms. In order to save her friend's marriage and to save the village from looming unemployment, the divine Sophie has to come up with something. Thanks to their heavenly marketing idea, the dairy is actually experiencing a phenomenal boom. However, when the cardinal learns that the Ten Commandments are being marketed on yogurt cups with Jens Steffensen's blessing, he pays a visit to the new pastor from Waterkant and his incredulous housekeeper.

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • I patremburi (2013)

  image
  Antonio Albanese. Odiseja e një njeriu që bën çfarëdo lloj pune të mundet për të mos humbur respektin për veten dhe për ta parë jetën me optimizëm pavarësisht...
 • Zogëza (2017)

  image
  Film kandidat për 5 çmime Oskar. Në Sakramenton e vitit 2002, një adoleshente përjeton të papriturat e moshës dhe marrëdhënien e ndërlikuar me nënën e saj
 • O pokojniku sve najlepše (1984)

  image
  Tragicomic story about Communist activist who wants to bring the benefits of Communism to the inhabitants of a Serbian village after WW2.
 • Martesa e Myrieliës (1994)

  image
  Myriela e konsideron jetën në Porpuaz Spit, Australi, të mërzitshme dhe i kalon ditët vetëm, në dhomën e saj duke dëgjuar muzikën e Abba-ve dhe duke ëndërruar...
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.