poster

From Hell to Victory

Contro 4 bandiere (1979)

Luftë, Dramë | Itali
Regjia: Umberto Lenzi

Ku ta shikojmë
Shfaqja nuk është në dispozicion
Vlerësimi: 5.2/10

PëRMBLEDHJE

On August 24, 1939, at a small French cafe, six friends are about to go their separate ways. They vow to reunite on that day each year at the cafe. The film follows each of their lives: one begins work with the French resistance, one joins the French commandos, another is forced to join the Nazi army, one becomes a flier, and the two others are just simple officers. On the day Paris is liberated, the three surviving friends meet at the cafe and get drunk.

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • Land of Truth, Love & Freedom (2000)

  image
  In 1999, during the NATO bombing in Serbia, a young television editor (Boris Milivojevic) in an underground shelter - turned mental institution is having a...
 • KOPSHTET E TMERRSHME (2003)

  image
  Franca nën pushtim nga gjermanët gjatë Luftës së Dytë Botërore: Dy burra të frymëzuar nga një transmetim radio të lirë francez kryejnë një akt sabotimi me pasoja...
 • Frieda (1947)

  image
  RAF pilot Robert Dawson returns home from World War II with his new bride, Frieda, the German girl who helped him escape from a prisoner-of-war camp. They have to...
 • The Captive Heart (1946)

  image
  After the evacuation at Dunkirk, June 1940, some thousands of British prisoners are sent to German P.O.W. camps. One such group includes "Capt. Geoffrey...
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.