PëRMBLEDHJE

Grčka je zemlja jedinstvenih kontrasta - od divljih životinja koje su u ostatku Europe nestale, do arhaičnih odnosa, kako i dolikuje jednom od izvora civilizacije, sve do, naizgled, posebnih sila kakvi su grčki bogovi!
---
U prvom dijelu odlazimo na izolirana mjesta kao što je veliki europski kanjon Vikos, gdje brgljezi kamenjari prave savršena gnijezda od kukaca u obliku boce. Ispod manastira Meteora dva mužjaka crkavice bore se za zadnju ženku, dok niže lovi nevjerojatan blavor, bizaran gušter bez nogu.

Narratori: Cornelius Obonya
KOHëZGJATJA: 45 min

Fotot

U grčkoj divljini: Pogled bogovaU grčkoj divljini: Pogled bogovaU grčkoj divljini: Pogled bogova

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • On the Yeti Trail (2014)

  image
  For the first time in over a century, Yeti legends and personal accounts have become the subject of scientific studies. Does the Yeti really exist? Fascinating...
 • Amerika në Romë (1998)

  image
  Një udhëtim sentimental nga regjisori Gianfranco Pannone për të gjetur aktorët e tij të preferuar të kinemasë italiane 'western' të viteve 1960-të dhe 70-të. Një...
 • 10 Things You Need To Know About the Future (2017)

  image
  Horizon interviews some experts and looks at the matters which can change our lives in the future, like: climate change, the future of transport, energy...
 • The Dark Side of Green Energies (2020)

  image
  Faced with climate change, many countries have embarked on the energy transition. Since the COP21 in 2015, which set demanding targets for reducing greenhouse...
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.