PëRMBLEDHJE

1973: Krupp, Germany's industrial steel giant, is verging on bankruptcy. Berthold Beitz, the company's CEO for over 20 years, hopes to save it by giving it a new face. He commissions Golo Mann, son of the famed author Thomas, to pen the biography of Krupp's founder. But the more the historian digs into the past, the more his focus shifts to Beitz's own story. During WWll, he saved hundreds of Jews in occupied Poland and is still haunted by those he couldn't save. How can he reconcile that with saving the nation's former armory. A moral dilemma between conscience and commerce and two very different men. Beitz is forced to confront and accept his past and, once he does, becomes a beacon of hope for post-war Germany.

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • The Assassination at Sarajevo (1975)

  image
  Historical depiction of the events preceding the political murder of Archduke Franz Ferdinand, would-be emperor of the Austro-Hungarian throne, in Sarajevo, June...
 • Heshtja (2016)

  image
  Andrew Garfield, Adam Driver, Liam Neeson. Bazuar në romanin e shkrimtarit japonez, Shusaku Endo. Dy priftërinj nisen për të kërkuar mentorin e tyre në Japoninë...
 • Mirëmëngjes, natë (2003)

  image
  Maya Sansa - Fituese e çmimit Globi i Artë. Film fitues i 9 çmimeve kinematografike. Bazuar në rrëmbimin e kryeministrit Italian Aldo Moro, në 1978
 • Misioni (1986)

  image
  muzika: Ennio Morricone. Aktorët: Robert De Niro, Jeremy Irons. Historia e përpjekjeve të jezuiteve spanjolle për të shpetuar nga pushtimi portugez nje fis...
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.