Andrew Adamson

actor

Роденден: 1966

Режисер:

 1. 1. Шрек (2001), филм
 2. 2. Шрек 2 (2004), филм

Сцеарист:

 1. 1. Шрек 2 (2004), филм
  ...
  (story by)
 2. ...
  (screenplay)
 3. ...
  (based on the characters created by) (uncredited)
 4. 4. Шрек 3 (2007), филм
  ...
  (story by)
 5. ...
  (screenplay)
 6. ...
  (based on the characters created by) (uncredited)
 7. ...
  (based on the characters created by) (uncredited)
 8. ...
  (based on the character created by) (uncredited)
 9. ...
  (screenplay)

Продуцент:

 1. ...
  executive producer
 2. 2. Шрек 3 (2007), филм
  ...
  executive producer
 3. ...
  executive producer
 4. ...
  executive producer
 5. ...
  executive producer

Глас:

 1. 1. Шрек (2001), филм
  ...
  Duloc Mascot
 2. 2. Шрек 2 (2004), филм
  ...
  Captain of the Guards

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.