poster

Stefan Zweig: Farewell to Europe

Vor der Morgenröte (2016)

Dramë, Histori, Dokumentar | Austri, Gjermani, Francë

Vlerësimi: 6.7/10
Vlerësimi i përdoruesit: 6.3/10
(3 Voto)

PëRMBLEDHJE

In 1936, Stefan Zweig, the illustrious author of " 24 Hours of a Woman's Life" and "Letter from an Unknown Woman", leaves Austria for South America. Being Jewish and hating the inhumanity that prevails in Germany while threatening his native country, he has decided to escape the specter of Nazism. Brazil is his chosen country. He is immediately hailed at Rio de Janeiro's Jockey Club by the local jet set. But whereas expect him to take sides and to make a statement against Hitler and his clique, Zweig refuses to renounce his humanity and to indulge in over-simplification: he just cannot condemn Germany and its people. On the other hand, the great writer literally falls in love with Brazil and undertakes the writing of a new book about the country. Accompanied by Lotte, his second wife he explores different regions, including the most remote ones...

Fotot

Stefan Zweig: Farewell to EuropeStefan Zweig: Farewell to Europe

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • Curiosa (2019)

  image
  Historia pasionante e dashurisë mes poetëve francezë të shekullit të 19-të Pierre Louÿs dhe Marie de Régnier. Kur Franca po përjetonte një periudhë çlirimi dhe...
 • Kandidati kryesues (2018)

  image
  Bazuar ne histori te vertete. Ngritja e senatorit amerikan Gary Hart, kandidati kryesor demokrat ne 1988-en per zgjedhjet presidenciale dhe renia e tij pas...
 • Perandori i fundit (1987)

  image
  Aktorët: Y.Roucheng, V.Wong, D.Dun. Ky është rrëfimi i jetës së një njeriu të destinuar për madhështi mijëra vjeçare që përjeton ndryshimin e Kinës në konflikt me...
 • Historia E Fundit E Shekspirit (2018)

  image
  Kenneth Branagh, Judi Dench, Ian McKellen. Një vështrim mbi vitet e fundit të Uilliam Shekspirit, periudha më e errët dhe më pak e njohur e jetës e dramatrugut më...
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.