PëRMBLEDHJE

Summer, 1943: wealthy youth in the Riccione district of Rimini play while the war gets closer. Carlo Caremoli, a young man who follows the crowd, has found ways to avoid military service. Then, on the beach, he meets Roberta, a war widow with a child. Roberta's mother warns Roberta to avoid Carlo, but to her, he seems attentive and to her daughter he is kind. Romance develops. Within a few weeks, Roberta is risking everything. Can there be a resolution between passion, on the one hand, and war, duty, and social expectation on the other?

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • Dezertues (2002)

  image
  Miq të pazakontë në një botë të pështjelluar dhe të ngatërruar: Sajmon Mërej lufton për Legjionin e Huaj Francëz. Paskal Dupon lufton për veten. Burra të...
 • Platoni (1986)

  image
  Kjo është saga rrënqethese e një platoni që dërgohet në luftën e Vietnamit. Charlie Sheen, Kevin Dillon, William Dafoe. Regjia Oliver Stone dhe ka fituar çmimet...
 • Ivan's Childhood (1962)

  image
  During World War II, 12-year old Ivan works as a spy on the eastern front. The small Ivan can cross the German lines unnoticed to collect information. Three...
 • Tingujt e luftës (1976)

  image
  Bardhi jetim, shkon të punojë në qytet në familjen e pasur të Galip Shkëmbit, i cili ka një djalë, Nardin. Në shtëpinë e tregtarit të pasur vjen vazhdimisht...
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.