poster

The Victors

The Victors (1963)

Dramë, Luftë | Mbretëria e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara të Amerikës
Regjia: Carl Foreman

Ku ta shikojmë
Shfaqja nuk është në dispozicion
Vlerësimi: 7.0/10

PëRMBLEDHJE

After writing The Bridge on the River Kwai and writing/producing The Guns of Navarone, Carl Foreman was ready to make his big statement as a director. The result is this, one of the most ambitious war movies ever made, designed to show how war degrades people on all sides. A shot of victors and vanquished - both exhausted and looking like vagrants - rams home the point. Subtlety was never on Foreman's agenda and three hours of episodic hectoring and ironic twists of fate do get a bit wearisome. However, there are some stunning sequences such as a firing squad in the snow with Frank Sinatra's Have Yourself a Merry Christmas on the soundtrack.

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • I Pamposhturi (2001)

  image
  Filmi bazohet në historinë e vërtetë të Zishe Breitbart, i biri i një farkëtari çifut nga Polonia i cili bëhet i famshëm në Weimar, Berlin si një njeri i fortë...
 • How I Was Stolen by the Germans (2011)

  image
  "How I Was Stolen by the Germans" tells the story of director and writer Milos 'Misa' Radivojevic's childhood and how his life was influenced by the people he...
 • Time of Honor (2001)

  image
  Spain, 1944. Lucia returns to her rural village home and reconnects with Manuel, a member of the local resistance against Franco. Despite the risks, she becomes...
 • Saša (1962)

  image
  A mysterious person is killing pro-Nazi officials in a small Serbian town. A group of children accidentally reveal his identity.
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.