PëRMBLEDHJE

The life of Anthony of Padua (1195-1231) from his arrival on Sicily's shores via shipwreck in 1221 to his death. He's a Portuguese monk who, once in Italy, seeks out St. Francis. Anthony's gift as a great preacher is discovered by happenstance. He spends much of his life in and near Padua, a city run by usurers. Anthony offers protection and friendship to Folco, at one time a petty criminal and acolyte to the usurers, later falsely accused of murder. Anthony's teaching and his spiritual strength lead to changes in the character of Padua and an end to usury. He became its patron Saint soon after his death, and 32 years later, his casket is opened and his tongue remains intact.

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • Çifti Rikardo (2021)

  image
  Kandidat për 3 çmime Oskar 2022. Bazuar në një histori të vërtetë. Lucille Ball (Nicole Kidman) dhe Desi Arnaz (Javier Bardem) janë një nga çiftet më të famshëm...
 • Zoti Cokollate (2016)

  image
  Filmi francez. Omar Sy. Nga cirku në teatër, nga anonimati tek lavdia, historia e pabesueshme e kllounit të pagëzuar me emrin Çokollatë, artisti i parë me ngjyrë...
 • Skandali Fox (2019)

  image
  Punonjësit femra në Fox News marrin një kulturë toksike mashkullore, duke çuar në rrëzimin e mogut të mediave Roger Ailes.
 • Leonie (2010)

  image
  Drejtori vlerësuar Hisako Matsui na sjell historinë e vërtetë e jetës së Leonie Gilmour, një redaktor dhe gazetar amerikan në fillim të shekullit 20, i cili bie...
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.