PëRMBLEDHJE

This is one of the better pre-Top Gun action adventures, although it hardly deserved the long-running video franchise it grew into. Jason Gedrick plays the teenage flier who goes on a secret mission to rescue his father, a hostage in an unnamed Arab country ruled by nasty David Suchet. Louis Gossett Jr, reprising his gruff but tender Oscar-winning turn from An Officer and a Gentleman, is the sympathetic serviceman who breaks the rules to help him by stealing a couple of F-16s and teaching him to fly. It's utter tosh, of course, but the flying sequences are quite good.

Fotot

Iron Eagle

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • Navy Seals (1990)

  image
  Një skuadër e ndërhyrjes së shpejtë dërgohet për të shpëtuar disa amerikanë të zënë rob. Gjatë misionit të shpëtimit zbulohen disa raketa, por lideri i togës...
 • Syri i qiellit (2015)

  image
  2015. Helen Mirren, Alan Rickman. Një mision për të eliminuar disa terroristë ndërlikohet kur një vajzë e vogël futet në rrezen e shpërthimit të raketës nga një...
 • Operation Titian (1963)

  image
  In a small seaside town in the middle of tourist season, an old eccentric, Ugo Bonacic is murdered. The homicide inspector leads the investigation, which directs...
 • U-571 (2000)

  image
  M.McConaughey. Nëndetëset gjermane po bëjnë kërdinë në Atlantikun verior. Çelësi i fitores është në duart e 9 burrave. Do të hiqen si gjermanë dhe do të futen në...
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.