poster

Tobruk

Tobruk (1967)

Dramë, Luftë, Histori | Shtetet e Bashkuara të Amerikës
Regjia: Arthur Hiller

Ku ta shikojmë
Shfaqja nuk është në dispozicion
Vlerësimi: 6.4/10
Vlerësimi i përdoruesit: 9/10

PëRMBLEDHJE

Jewish resistance fighters out to destroy Nazi fuel bunkers during the North African campaign recruit a Canadian major experienced in desert warfare. Risking life and limb, they pose as a German transport detail escorting British prisoners, but it becomes clear that someone in their group is a traitor. Second World War adventure, starring George Peppard, Rock Hudson, Nigel Green and Guy Stockwell.

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • Land of Truth, Love & Freedom (2000)

  image
  In 1999, during the NATO bombing in Serbia, a young television editor (Boris Milivojevic) in an underground shelter - turned mental institution is having a...
 • KOPSHTET E TMERRSHME (2003)

  image
  Franca nën pushtim nga gjermanët gjatë Luftës së Dytë Botërore: Dy burra të frymëzuar nga një transmetim radio të lirë francez kryejnë një akt sabotimi me pasoja...
 • The Captive Heart (1946)

  image
  After the evacuation at Dunkirk, June 1940, some thousands of British prisoners are sent to German P.O.W. camps. One such group includes "Capt. Geoffrey...
 • Frieda (1947)

  image
  RAF pilot Robert Dawson returns home from World War II with his new bride, Frieda, the German girl who helped him escape from a prisoner-of-war camp. They have to...
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.