Vlerësimi: 7.8/10
Vlerësimi i përdoruesit: 7.2/10
(13 Voto)

PëRMBLEDHJE

From July, 1913 to the outbreak of World War I, a series of incidents take place in a German village. A horse trips on a wire and throws the rider; a woman falls to her death through rotted planks; the local baron's son is hung upside down in a mill; parents slap and bully their children; a man is cruel to his long-suffering lover; another sexually abuses his daughter. People disappear. A callow teacher, who courts a nanny in the baron's household, narrates the story and tries to investigate the connections among these accidents and crimes. What is foreshadowed? Are the children holy innocents? God may be in His heaven, but all is not right with the world; the center cannot hold.

Fotot

The White RibbonThe White RibbonThe White RibbonThe White RibbonThe White RibbonThe White RibbonThe White RibbonThe White RibbonThe White RibbonThe White Ribbon

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • Rrënjët e urrejtjes (1988)

  image
  Gene Hackman, Willem Dafoe. Në vitin 1964, në një qyteze të Misisipit zhduken në mënyrë të mistershme 3 militante të lëvizjes për të drejtat civile-2 çifute dhe 1...
 • Demimonde (2015)

  image
  The story of three women - a famous prostitute, her housekeeper and their new maid - living in Budapest of 1910s, whose passionate, bizarre and complex...
 • Kërkimi (2018)

  image
  37 ore pas zhdukjes se të bijes 16-vjecare, nje baba vendos të kërkoje gjurmet e saj, në të vetmin vend ku policia nuk ka kontrolluar ende dhe ku sot ruhen të...
 • Në ujëra të thella (2022)

  image
  Nga Adrian Lyne, regjisori i filmave 'Tërheqje fatale', 'Propozimi' & '9 javë e gjysmë'. Me Ben Affleck, Ana de Armas. Bazuar në romanin e Patricia Highsmith. Për...
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.