poster

How the West Was Won

How the West Was Won (1962)

Western, Luftë | Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Ku ta shikojmë
Shfaqja nuk është në dispozicion
Vlerësimi: 7.0/10
Vlerësimi i përdoruesit: 9.7/10
(6 Voto)

PëRMBLEDHJE

A family saga covering several decades of Westward expansion in the nineteenth century--including the Gold Rush, the Civil War, and the building of the railroads.

Fotot

How the West Was WonHow the West Was Won

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • The Masked Thief (1971)

  image
  Bill Nolan, Sheriff of Ockland, receives a telegram informing him of the arrival of a stagecoach with federal bank securities. Together with Judge Finley he...
 • Vengeance Trail (1971)

  image
  After witnessing the brutal murder of his entire family by Native Americans as a child, Jeremiah Bridger becomes a merciless Indian-killer and scalp hunter....
 • Apache (1954)

  image
  Following the surrender of Geronimo, Massai, the last Apache warrior, is captured and scheduled for transportation to a Florida reservation. Instead, he manages...
 • The Battle at Apache Pass (1952)

  image
  When Cochise bands together with Geronimo and other Indian nations, Major Colton abandons his fort, heading towards Fort Sheridan, through Apache Pass. Only thing...
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.