poster

Braca po materi

Braca po materi (1988)

Dramë | Yugoslavia
PINK Film | 2.5.24 | 00:30

Vlerësimi: 7.9/10
Vlerësimi i përdoruesit: 8.5/10
(42 Voto)

PëRMBLEDHJE

This story about two maternal half-brothers, a Croat and a Serb. Although they never met, and both lose their loved ones in ethnic clashes, there is a bond between them. Filmed in 1988, "Braca po materi" prophetically forsees the war that would engulf former Yugoslavia three years later.

Fotot

Braca po materi

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • Vuajtje dhe lavdi (2019)

  image
  Antonio Banderas, Penélope Cruz. Film gjysmë autobiografik. Një regjisor në moshë kujton me nostalgji jetën dhe dashuritë e tij të kaluara. Fitues i dy çmimeve në...
 • One More Time (2013)

  image
  Lucia is an aging Italian actress and director (beautifully portrayed by Antonioni's and Fellini's actress Lucia Bosé), decides to come back to the small town...
 • The Lake (1950)

  image
  Bad weather, farmers who do not allow the dumping of their estate, and people who are willing to sabotage for ideological reasons, disrupt the building of...
 • Une Femme Du Monde (2021)

  image
  Marie, an independent and militant woman, has never needed anyone's help, including when it comes to raise her son. When the latter is expelled from his...
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.