ИЗВОР НА НОВОСТИ: МКД.мк

Награден филмот „Крајот на времето“ на Милчо Манчевски

„Кино око“ почна да го снима „Здив“, краток филм за аерозагадувањето

Од 4 до 28 февруари филмски фестивал „Руска зима“

„Руска зима“: Месец на класичен и современ руски филм во Кинотека на Македонија

Запознајте ги ликовите од филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“

„Шекспиријада“ на студентите од ЕФТА во велешкиот театар

Премиера на театарската претстава „Детето сонува“

Недела на австралиски филм во Кинотеката на Македонија

Манчевски ја доби наградата Истерн стар на Филмскиот фестивал во Трст

Претставата „Детето сонува“ премиерно на сцената на Битолскиот театар

Документарецот „Медена земја“ на 28 јануари на фестивалот „Санденс“

Неделата на австралиски филм која Кинотеката на Македонија

„Ругање со Христос“ се прикажува во Австралија

Бајруш Мјаку: Политиката е влезена дури и во џамијата, а камoли во театарот

Претстави и концерти во јануари

Првпат по 10 години во Пехчево повторно ќе се прикажува филм

Премиера на претставата „Јас сум актер-човек“ на Теа Беговска

„Исцелител“ не влезе во трката за Оскар

Во МКЦ премиера на краткометражниот филм „Игра"

Викендов четврто издание на Студентскиот етнографски филмски фестивал

Извор на новости

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.