ИЗВОР НА НОВОСТИ: МКД.мк

Koлегите се простуваат од Петрушевски: Почивај во мир, голем човеку!

Oд струен удар загина актерот Ванчо Петрушевски

На 30 август светска премиера на филмот „Ругање со Христос“ на фестивалот во Монтреал

Доделени 5 награди, заврши „МакеДокс 9“

Панел-дискусија „Улогата на филмот во деинституционализацијата“

100 дена штрајк со глад на украинскиот режисер Олег Сенцов, филмаџиите од целиот свет бараат негово ослободување

МакеДокс 9: Денес и утре премиери на Докуникулците

Успешно 58. издание на „Охридско лето“

Со Хомеровата „Илијада“ утре завршува 58-то „Охридско лето“

„Во агонија“ од Крлежа на патувачкиот театар од Хрватска

Филмот „Јавачи на коњи“ награден на фестивал во Северна Каролина

Заврши „Стоби“ 2018, Гран при за „Ардалион“ од Ерменија

Вечерва музичка вечер со германските уметници Турку и Чернјавска и театарската претстава „Странци“

На сцената на Стоби вечерва претставата „Нерон и јас“ на руски драмски театар од Казахстан

„Црни и криви“ на Марко Џамбазоски на филмски фестивал во Најроби

Француска вечер со пијанистите Бурдонкле и куклена претстава „Тоби“ на „Охридско лето“

Почна снимањето на играниот филм „Лена и Владимир“

Почна снимањето на краткиот филм „Вера“ на Верица Недеска

Во Стоби вечерва започнува 17 Интернационален фестивал на античка драма

„Година на мајмунот“ се натпреварува на три балкански филмски фестивали

Извор на новости

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.