ИЗВОР НА НОВОСТИ: МКД.мк

50 години македонски анимиран филм

Нова драма на снимањето на Болдвиновиот „Раст“

Нова претстава на Јане Спасиќ, „Мајсторот за спомени“ вечерва во МКЦ

Филмот како наставно средство, „Филмска училница“ во Кинотека

На денешен ден пред 74 години беше отворен македонски театар во Пиринска Македонија

Петар Мирчевски во Битола ја доби наградата за животно дело

Глеј – прва македонска национална стриминг платформа

Прозборе асистентот што му го дал пиштолот на Болдвин: Шокиран сум

Изложба на фотопортрети „И јас сум тука“ во борба против предрасудите кон лицата со посебни потреби

Болдвин: Не знам кога пак ќе можам да снимам сцени со оружје, снимањето на „Раст“ нема да продолжи

Спас за креативните индустрии е нивно финансирање од државата и од приватни компании

Итно е потребно создавање на Институт за филм, сметаат филмските критичари

Македонскиот народен театар доби четири награди на фестивал во БиХ

Мето Јовановски: Не можеш да бидеш генијален или голем во мал простор

Форум на креативни градови за филм од мрежата на УНЕСКО

Вечерва отворање на фестивалот „Киненова“

Промоција на книгата на Синадинов - „Антонио Митрикески: Хроника на еден филмски сон“

Ноемвриска програма во Кинотека: Публиката секогаш ги бира филмовите

Aктерот Петар Мирчевски - Пепи добитник на наградата на Битола за животно дело

Во МКЦ вечерва премиерна изведба на „Парадоксот на Диоген“

Извор на новости

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.