Vlerësimi: 5.8/10
Vlerësimi i përdoruesit: 8/10

PëRMBLEDHJE

Bazuar në romanin e famshëm të Xho Brandit me të njëjtin tillull, "Shpërfillja" është një dramë komike që përqendrohet në jetën e një familjeje të thjeshtë në Anglinë rurale të viteve 1980-të. Në qendër të filmit është Xhina, një nënë e re, përpjekjet e së cilës për të qenë një mama dhe bashkëshorte e dashur, përmbysen nga keqësimi i shëndetit të saj mendor. Situata përkeqësohet kur ajo fiksohet pas prezantuesit televiziv të parashikimit të motit. Për pasojë, ajo shtrohet në një spital psikiatrik. Me kalimin e viteve, vajza e saj, Alisa, mundohet të lidhet me mamanë e saj, e cila dendet me barna. Vendimi i saj për t'i ndërprerë mjekimin për t'u lidhur më shumë me të, shkakton kaos dhe e përçan përgjithmonë familjen. Nën sfondin e këngëve të grupit "The Smiths", "Shpërfillja" ofron një këndvështrim të ngurtë, por shpeshherë edhe komik, të jetës së një familjeje çuditshme, ndërkohë që trajton edhe problemet e shëndetit mendor dhe ndikimin që ato kanë te të gjithë pjesëtarët e familjes.

Fotot

ShpërfilljaShpërfilljaShpërfilljaShpërfilljaShpërfilljaShpërfilljaShpërfilljaShpërfillja

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • Në Humbëtirë (2009)

  image
  Shokët e ngushtë, Karl dhe Lester, e gjejnë veten në mënyrë magjike të transportuar në një univers tjetërsues drejtpërdrejt nga një film të rriturish nga jeta e...
 • Ti më pëlqen (2007)

  image
  Forest, ka një problem: 'Asaj i pëlqen shoku i ngushtë i vëllait të saj.' Por zgjidhja që ajo mendon, mund të jetë një problem akoma edhe më i madh... Tani ajo do...
 • Spin Me Round (2022)

  image
  A woman wins an all-expenses trip to a company's gorgeous "institute" outside of Florence, and also the chance to meet the restaurant chain's wealthy and...
 • Si krijohet një vajzë (2019)

  image
  Bazuar në romanin me të njëjtin emër. Një 16-vjeçare e zgjuar dhe ambicioze sheh një mundësi për të ndryshuar jetën e saj të thjeshtë kur punësohet nga një...
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.