LAJMET Faqja 1

“Biblioteka e fundjavës” nga Arta Marku, “Kremlini prej sheqeri” nga Vladimir Sorokin

• e shtunë 9:25 e pasdites

Një lexues dhe mik i pati thënë: këto që shkruan ti nuk ndodhin kurrë në Rusi. “Edhe unë nuk e prisja që, ato që kisha shkruar në libër, pas botimit të tij, të ndodhnin në të vërtetë” – Kështu rrëfen Vladimir Sorokin, në një intervistë për letërsinë tij.
Sorokini është një ndër shkrimtarët më të mëdhenj të gjallë të Rusisë.

Velinat vallëzojnë me verën

• e shtunë 6:20 e pasdites

Shaila dhe Mikaela ndezin jugun e Italisë
Janë të parat velina në historinë e Striscia la Notizia që dinë të kërcejnë në mënyrë profesionale. Jashtë steriotipit një bionde dhe një brune, Shaila dhe Mikaela kësaj radhe kanë përdorur vetëm një aset, bukurinë.
Foto nga pushimet tregojnë format e tyre perfekte dhe sharmin e vajzave me ambicie. Ndodhen në jug të Italisë, njëra me të dashurin dhe tjetra me miq.

Rikthehet filmi i njohur ‘Dirty Dancing’

• e shtunë 4:59 e pasdites

Pas thashethemeve të javëve të fundit vjen më në fund konfirmimi se Jennifer Grey do të jetë protagonistja dhe producentja ekzekutive e vazhdimit të ‘Dirty dancing’.
Konfirmimi erdhi nga CEO i ‘Lionsgate’ Jon Feltheimer.
Feltheimer është shprehur: Do të jetë saktësisht lloji i filmit romantik, nostalgjik që i dha gjithë famën dhe dashamirësinë filmit të parë’, transmeton KultPlus.

Gjirokastra, edhe këtë vit të vështirë nuk u “tradhëtua” nga turistët

• e shtunë 11:49 e paradites

Monumentet e kulturës dhe objektet e trashëgimisë kulturore edhe gjatë kësaj vere janë një pikë e fortë për tërheqjen e turistëve në zonën e Gjirokastrës. Megjithëse më të pakët në numër krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, turistët kryesisht vendas preferojë të vizitojnë komplekset muzeale, apo sitet arkeologjie të zonës. Veçanërisht çdo fundjavë rreth 200 turistë vizitojnë kalanë e Gjirokastrës, pazarin karakteristik, parkun arkeologjik të Antigonesë, etj.

Emri « 1 2 3 ... 243 244 245 » Mbiemri

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.