‘Dy Luanë drejt Venecias’ nga Jonid Jorgji për Oscars 2022

e enjte, 23 shtator 2021 11:59 e pasdites

Shqipëria zgjodhi sot filmin “Dy Luanë drejt Venecias”, si kandidaturë për “Oscar”.
Lajmin e bëri të ditur ministrja e Kulturës, Elva Margariti, e cila i uroi suksese filmit shqiptar.
Margariti tha se filmi “Dy Luanë drejt Venecias” me skenar dhe regji nga Jonid Jorgji, prodhuar nga shtëpia kinematografike “EJF FILM” sh.p.k, do të konkurojë në edicionin e 94-të INTERNATIONAL FEATURE FILM AWARD.
Filmi flet për aventurën e dy kineastëve shqiptarë, rrugës për në festivalin e Venecias, ku takojnë papritur në udhëtimin e tyre dy aktore italiane të filmave për të rritur. Këtu përplasen botëkuptime të ndryshme, që sjellin të papritura. / KultPlus.com
The post ‘Dy Luanë drejt Venecias’ nga Jonid Jorgji për Oscars 2022 appeared first on KultPlus.

më shumë

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.