Содржина

Расел Кроу игра во приказната инспирирана од животот на легендарниот спортист Џим Бредок, поранешен надежен боксер во лесно-тешка категорија, кој бил присилен да се пензионира по една серија порази во рингот. Додека нацијата влегува во своите најмрачни години од големата депресија, Бредок прифаќа повеќе неинспиративни работни места за да ги издржува својата сопруга Меј (Рене Зелвегер) и нивните деца, но никогаш не го напушта својот сон повторно да боксува.
Благодарејќи на едно откажување во последен миг, Бредок повторно се наоѓа во рингот против второрангираниот светски предизвикувач, и во третата рунда Бредок изненадувачки победува. И покрај тоа што е неколку килограми полесен од своите противници и има повеќе повреди на рацете, Бредок продолжува да се бори против предизвикувачите и победува. На своите плеќи тој ги носи надежите и соништата на разочараните народни маси, па Бредок го добива прекарот „Пепелашко и се соочува со својот најтежок предизвикувач, Макс Баер, светскиот првак во тешка категорија, познат по тоа што убил двајца луѓе во рингот.

Слики

ПепелашкоПепелашкоПепелашкоПепелашкоПепелашкоПепелашкоПепелашкоПепелашкоПепелашкоПепелашко

Прегледи


Нема Прегледи
Препораки
 • Мери Шели (2017)

  image
  Године 1814, током Регентског периода, Мери Вулстонкрафт Годвин је 16-годишња списатељица која живи у Лондону радеќи у књижари свог оца, познатог писца и...
 • Девојката од Данска (2015)

  image
  Откако позира како модел за една слика на неговата сопруга Герда (Алиша Викандер), данскиот уметник Ејнар Вегенер (Еди Редмејн) се вљубува во својот женски...
 • Електрични живот Луја Вејна (2021)

  image
  Изванредна истинита прича о ексцентричном британском уметнику Луја Вејну, чије су разигране, понекад чак и психолошке слике помогле да се заувек промени...
 • Добра ноќ и среќно (2005)

  image
  За да ги известат гледачите за фактите Едвард Мароу и неговите колеги ќе ги истражуваат лагите и паничната тактика која во педесеттите ја подготвува американскиот...
Топ листи

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: Полиса на приватност.