“Anora” fiton “Palmën e Artë” në Cannes

e diel, 26 maj 2024 1:10 e pasdites

Filmi komik “Anora” i regjisorit Sean Bakerit ka marrë çmimin kryesor në Festivalin e Filmit në Cannes, “Palmën e Artë”.
Komedia amerikane flet për një punëtore seksi që martohet me djalin e një oligarku rus.
Bakeri pranoi çmimin bashkë me yllin e filmit, Mikey Madison, në ceremoninë e mbajtur të shtunën.
“Nuk e di se çfarë po ndodh tani”, ka thënë Bakeri pasi doli në skenë. 
Përderisa “Anora” ishte filmi më i vlerësuar i serialit, konsiderohet edhe befasi. Shumë kanë pritur që drama indiane “All We Imagine As Light” ose filmi iranian “The Seed of the Scared Fig” të fitojnë. Të dy këta filma megjithatë morën çmime. 
“All We Imagine as Light” fitoi “Grand Prixin”, çmimin e dytë më të rëndësishëm. Ishte filmi i parë indian që garoi në Cannes në 30 vjet. 
Juria i dedikoi çmim special dramës iraniane “The Seed of the Sacred” të Mohammad Rasouloufit. Pak ditë para premierës së filmit, i përballur me dënimin prej tetë vjetësh burgim, ai u largua nga Irani në këmbë. Filmi i tij përmban pamjet reale nga demonstratat 2022-2023 në Iran dhe flet për shtypjen iraniane në një dramë familjare. Turma e Cannes e përcolli me ovacion të gjatë në këmbë.
Filmi “The Substance” me superyllin Demi More, mori çmimin për skenarin më të mirë. 
U mendua se Moore do ta marrë çmimin për aktoren më të mirë, por ai shkoi për grupin e përbërë nga Karla Sofia Gascon, Zoe Saldana, Selena Gomez dhe Adrian Paz për mjuzikllin “Emilia Perez”. Gasconi, që e pranoi çmimin, është aktorja e parë trans që fitoi çmim të madh në Cannes.
“Emilia Perez” fitoi edhe çmimin e jurisë, duke u bërë ndër filmat e rrallë që marrin dy çmime. 
Çmimin për aktorin më të mirë e mori Jesse Plemons për rolin e Yorgos Lanthimos në “Kinds of Kindness”. 
Regjisori portugez Miguel Gomes mori çmimin për regjinë më të mirë në filmin “Grand Tour”.
Çmimi për “Kamerën e Artë” shkoi për filmin “Armand”.
Gjatë ceremonisë, u nderuan me çmime edhe Meryl Streep e Studio Ghibli./tema/KultPlus.com
The post “Anora” fiton “Palmën e Artë” në Cannes appeared first on KultPlus.

Më shumë

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.