FILMA Faqja 1

 • Ekspozita në ekran, Mane: Portretizimi i jetës

  e shtunë

  15.6.24

  09:50

  Ekspozita në ekran, Mane: Portretizimi i jetës

  Exhibition on Screen: Manet - Portraying Life (2013)

  Jeta e një artisti që arriti ta transformonte portretin në një mjet për t'u futur më thellë në botën në të cilën jetonte. Kush ishte Eduart Mane, piktori i botës moderne të Parisit të shek. 19-të?

 • Ekspozita në ekran, Mane: Portretizimi i jetës

  e shtunë

  15.6.24

  10:45

  Ekspozita në ekran, Mane: Portretizimi i jetës

  Exhibition on Screen: Manet - Portraying Life (2013)

  Jeta e një artisti që arriti ta transformonte portretin në një mjet për t'u futur më thellë në botën në të cilën jetonte. Kush ishte Eduart Mane, piktori i botës moderne të Parisit të shek. 19-të?

 • Mrekullitë e gadishullit iberik

  e shtunë

  15.6.24

  12:45

  Mrekullitë e gadishullit iberik

  (2015)

  Në gadishullin Iberik gjendet një lumë i cili ka lënë mbresa tek kushdo që e ka vizituar. Ai është lumi Tago. Një ndër seksionet e tij formon një vijë kufitare mes Spanjës dhe Portugalisë. Një ndarje e dukshme, që ka...

 • Në kufijtë e hapësirës

  e shtunë

  15.6.24

  14:25

  Në kufijtë e hapësirës

  Hunting the Edge of Space: The Mystery of the Milky Way (2010)

  Në këtë 23 vjetor të teleskopit Habëll, revolucioni i teleskopëve vazhdon të çojë përpara kufijtë e hapësirës... Kjo është historia e 400 vjetëve të jetës, së një pajisjeje që po ndryshon gjithçka që ne mendonim se e...

 • Lugina e kangurit

  e shtunë

  15.6.24

  15:35

  Lugina e kangurit

  Kangaroo Valley (2022)

  Një udhëtim magjik, në një luginë të fshehtë në Australi, ku do të ndjekim nga afër jetën një kanguri foshnje me emrin Mala. Vështirësitë që ka Mala në vitin e saj të parë. Viti më vendimtar, ku ajo duhet të mësojë...

 • Odisea e tifozave

  e shtunë

  15.6.24

  16:40

  Odisea e tifozave

  Odiseja e tifozave (1972)

  Një komedi, në të cilën një grup tifozësh fanatikë shkaktojnë shumë probleme dhe mosmarrëveshje në qytet dhe mes tyre.

 • Ushtria fantazmë

  e shtunë

  15.6.24

  17:25

  Ushtria fantazmë

  The Ghost Army (2013)

  Një nga historitë më të cuditëshme të Luftës së II Botërore: Ushtria Famtazmë. E mbajtur e fshehtë për dekada, duke mashtruar legjionet e Hitlerit. Por si? Iluzion, mashtrim, imitim apo art? Le ta zbulojmë sebashku...

 • Njeriu i Akullt

  e shtunë

  15.6.24

  17:40

  Njeriu i Akullt

  Iceman the Story of Lewis Gordon Pugh (2010)

  Njeriu që sfidoi të ftohtin e ujrave të Antarktidës dhe Artikut. Kush është Ljuis Gordon Pugh, rekordmeni botëror që përshkroi me not distancën më të madhe në dy skajet e Globit. Si arriti të përballonte të ftohtin e...

 • Të jesh Mishelë Obama 1

  e shtunë

  15.6.24

  18:40

  Të jesh Mishelë Obama 1

  Becoming (2020)

  Një dokumentar intim mbi jetën, shpresat dhe arritjet e ish-zonjës së parë të Amerikës Mishell Obama. Do ta ndjekim nga afër teksa ajo udhëton në 34 shtete, për të prezantuar librin e saj Becoming...

 • Të jesh Mishelë Obama 1

  e shtunë

  15.6.24

  19:25

  Të jesh Mishelë Obama 1

  Becoming (2020)

  Një dokumentar intim mbi jetën, shpresat dhe arritjet e ish-zonjës së parë të Amerikës Mishell Obama. Do ta ndjekim nga afër teksa ajo udhëton në 34 shtete, për të prezantuar librin e saj Becoming...

 • E vërteta ndaj pushtetit

  e shtunë

  15.6.24

  20:15

  E vërteta ndaj pushtetit

  Truth to Power (2021)

  Serj Tankian, këngëtari armeno-amerikan, lideri i grupit 'System of a Down", fitues i çmimit Grammy, përpiqet që përmes muzikës, këngëve të tij, të frymëzojë një revolucion, për ndryshime sociale dhe politike në Armeni.

 • Shërimi i trurit 2

  e shtunë

  15.6.24

  21:00

  Shërimi i trurit 2

  Quiet Explosions: Healing the Brain (2020)

  Atletë profesionistë, ushtarakë veteranë apo mjek të ndihmës së parë, do të ndajnë me ju, historitë e tyre të rimëkëmbjes nga dëmtimi traumatik i trurit, çrregullime të stresit post-traumatik apo depresioni. Njihuni...

 • Rojtarët e Izraelit

  e shtunë

  15.6.24

  21:35

  Rojtarët e Izraelit

  The Gatekeepers (2012)

  Shin Beti është agjencia e shërbimit të fshehtë e ngarkuar me mbrojtjen e Izraelit kundër terrorizmit... Në 30 vitet e fundit, vetëm 6 njerëz e kanë udhëhequr këtë organizatë... Ata nuk kanë kanë pranuar kurrë të...

 • Mbetjet hapësinore

  e shtunë

  15.6.24

  22:00

  Mbetjet hapësinore

  Space Junk 3D (2012)

  Pas gjysmë shekulli eksplorimi të hapësirës, befas po përballemi me diçka që ka qenë prej kohësh material fantashkence: një varrezë orbituese copëzash hapësinore. Rreziku i përplasjes me Stacionin Hapësinor...

 • Restrepo: Ditari i luginës Korengal

  e shtunë

  15.6.24

  22:30

  Restrepo: Ditari i luginës Korengal

  Restrepo (2010)

  Një ditar i rrallë, i ushtarëve të togës së dytë të ushtrisë amerikane, gjatë misionit të tyre 15 mujor në afganistanin lindor. Dëshmi rrënqethëse, xhirime ekskluzive, beteja të përgjakshme, dëshira për liri.

Emri « 1 2 3 4 5 6 7 » Mbiemri
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.