СОДРЖИНА

„Патарно е приказна за Џо Патерно од „Пен Стејт по скандалот со сексуалните злоупотреби на Џери Сендаски. Откако стана најуспешен тренер во историјата на американскиот фудбал на колеџ, наследството на Патерно стана оспорено и тој беше присилен да се соочи со институционалниот неуспех во однос на жртвите. Главната улога во филмот ја игра добитникот на „Оскар Ал Пачино. „Патерно му е трета соработка на Пачино со ХБО, заедно со наградуваниот режисер Бери Левинсон. Во филмот играат и Рајли Кео во улогата на Сара Ганим, 23-годишната новинарка која прва пишувала за случајот со Сендаски во „Патриот њуз. Кејти Бејкер ја игра Сју Патерно, сопругата на Џо. Грег Грунберг и Лери Мичел ги играат синовите на Џо, Скот и Џеј Патерно, додека Ани Парис ја игра ќерката на Џо, Мери Кеј Патерно.

Слики

ПатерноПатерноПатерноПатерноПатерноПатерно

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Молијер (2007)

  денес
  image
  1657. године драматургу/глумцу Молијеру, краљ је дао позориште у главном граду. Вратио се из Париза након турнеје по Француској с глумачком трупом. Једног дана га...
 • Двојникот на ѓаволот (2011)

  денес
  image
  Во 1987 година Багдад е игралиште за богатите и злогласните каде што може да се купи сè за определена цена. Тоа е земја полна со предавства и со корупција и е...
 • Виски Танго Фокстрот (2016)

  денес
  image
  Тина Феј игра во оваа забавна комедија за пронаоѓањето на себеси на најчудните можни места. Заглавена во рутината, новинарката Ким Бејкер (Тина Феј) одлучува да...
 • Грабеж на државната печатница (2012)

  денес
  image
  Крими филм според вистински настан, имено грабежот во почетокот на 80-те години на тројцата браќа Реј, Питер и Брајан. Тие биле фатени и осудени на 12, 16 и 20...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.